Blog Hakkımızda Güvenilirlik İletişim Yardım Merkezi
Assasin's Creed Hakkında

Assasin's Creed Hakkında

Oyun dünyasında yeni bir dönem başlatan Assasin's Creed serisinin ilk oyunu bu gün makalemizin konusu olarak karşınızda.

Assasin's Creed

Türkçe karşılığı Suikastçının İnancı olan Assasin's Creed, Ubisoft tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon ve macera içerikli bir oyundur. Çıktığı dönemde Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 üzerinden oynanabilmekteydi. Assassin's Creed Serisi'nin ilk oyunu olmakla birlikte oyun sektöründe bir çok yeniliğe öncü olmuştur. Vladimir Bartol adlı yazarın Alamut: Fedailerin Kalesi kitabından esinlenerek geliştirilen oyun ilk kez Microsoft tarafından Project Assassin adı altında X'05 sergisinde takdim edilmiştir. Oyunun hikâyesi 1191'de, Kutsal Topraklar'daki Üçüncü Haçlı Seferi döneminde Al Muallim önderliğindeki Haşhaşîler adıyla bilinen suikastçı tarikatının Suriye/Levant kolu ile Tapınak Şövalyeleri arasındaki mücadele üzerine kurgulanmıştır. Oyunu oynayan kişi aslında 21. yüzyılda yaşayan, bağlandığı "Animus" adlı makine sayesinde genetik kodlarını taşıdığı geçmişindeki atalarının yaşadıklarına şahit olan Desmond Miles'ı yönetmektedir. Animus sayesinde anılarını izlediğimiz suikastçı ise Altaïr Ibn-La'Ahad'dır. Bu makine sayesinde hikâye ilerledikçe, Tapınak Şövalyeleri ve Haşhaşiler arasında geçen ve "Cennet Elması" adıyla bilinen güçlü bir silahı elde etmek için yaşanan mücadele ortaya çıkar. Oyun çoğunlukla olumlu yorumlar almış ve 2006 yılında E3'de birden fazla ödül kazanmıştır.

Assasin

Assasin's Creed'in Konusu

Bir barmen olan Desmond Miles, Abstergo Şirketi tarafından kaçırılır. Orada Animus adlı, kullanıcısının atalarının genetik hafızasını tekrar canlandırabilen bir makineye zorla bağlanır. Desmond'un üzerinde, Üçüncü Haçlı Seferi döneminde yaşamış bir suikastçı olan atası Altaïr Ibn-La'Ahad hakkında bilgi almak üzere çalışmaya başlarlar. Animus'un içinde, Altaïr'in anılarını ortaya çıkartır ki, kendisi bir tapınaktan önemli bir artefaktı almak isteyen Robert de Sablé'i durdurmak istemektedir. Ancak bu sırada Suikastçı Kardeşliği'nin üç yeminini de bozar. Kardeşliğin lideri, Al Mualim, Altaïr'in rütbesini çıraklığa düşürür ve eski saygınlığını kazanması için dokuz kişiye suikast düzenlemesini ister.

Altaïr suikastları tamamladıkça her birinin , Robert de Sablé'ın da kaçırmaya çalıştığı objeye benzer, "Cennetin Parçaları" adlı objeleri arayan birer Tapınak Şövalyesi olduğunu öğrenir. Altaïr nihayetinde Kral Aslan Yürekli Richard'ın önünde Robert ile karşılaşır ve Robert'i ihanetle suçlar. Robert, Altaïr'in ona iftira attığını ileri sürse de Kral Richard ona inanmaz ve adil bir düello yapmalarını ister. Ardından Altaïr, Robert ve yandaşlarıyla savaşarak hepsini öldürür. Robert, Altaïr'e ölmeden önceki son nefesinde onuncu tapınak şövalyesinin varlığından bahseder: Al Mualim. Kafası karışık bir şekilde kardeşliğe geri dönen Altaïr, Al Mualim'in insanların bilinçlerini kontrol etmeye yarayan Cennetin Parçası'nı kullanarak Masyaf'ın halkını hipnotize ettiğini görür. Masumlarla savaşıp yolunu açarak Al Mualim'e ulaşır ve onunla kozlarını paylaşır. Nihayetinde Altaïr, Al Mualim'in Parçayı kullanarak yarattığı illüzyonlardan kurtulup onu öldürür. Al Mualim ölünce elinden düşüp yuvarlanan objeye yaklaşınca teknolojik aygıt aktive olur ve Dünya'nın üzerindeki diğer Cennet Parçaları'nı gösteren bir projeksiyon çalışır.

Assasin

Oyundaki Karakterler

MS 1191

Haşhaşiler

 • Altaïr Ibn-La'Ahad (El-Tahir ibn-i el Ehad), Suikastçı Kardeşliği'nin bir ajanı ve oyunun ana karakteri.
 • Al Muallim (El Muallim), Masyaf'ın baş Usta Suikastçısı.
 • Malik Al-Sayf (Malik el-Seyif), Kudüs'teki Suikastçı Büro Lideri.

Müslümanlar

 • Selahaddin Eyyubi, askeri ve politik lider, Aslan Yürekli Richard'ın düşmanı.
 • Tamir, Şam'ın özellikle fakir bölgelerinde ticaret yapan bir karaborsacı tacir, Altaïr'in ilk hedefi.
 • Talal, Kudüs'ün zengin bölgesinde köle ticareti yapan bir zengin, Altaïr'in üçüncü hedefi.
 • Ebu'l Nukud (Abu'l Nuqoud), Şam'ın tüccar kralı, Altaïr'in dördüncü hedefi.
 • Bahaeddin ibn Şaddad, Eski Kudüs'te Selahaddin Eyyubi'nin naibi, Altaïr'in altıncı hedefi.
 • Cübeyr el-Hekim, Şam'ın baş alimi, Altaïr'in sekizinci hedefi.

Haçlılar

 • Aslan Yürekli Richard, ya da I. Richard, Selahaddin Eyyubi'nin düşmanı.
 • Garnier de Nablus, Hospitalier Şövalyeleri (St. Jean Şövalyeleri)'nin Lideri, Altaïr'in ikinci hedefi.
 • Montferratlı William, Akka'nın Haçlı naibi, Altaïr'in beşinci hedefi.
 • Sibrand, Töton Şövalyeleri'nin Lideri, Altaïr'in yedinci hedefi.
 • Maria Thorpe, Robert de Sablé'ın kahyası, Altaïr canını bağışlamıştır. Sonradan Haşhaşilere katılıp Altair'in karısı olmuştur.
 • Robert de Sablé, Tapınak Şövalyeleri'nin Lideri, Altaïr'in dokuzuncu hedefi.

MS 2012

Suikastçılar
 • Desmond Miles, bir barmen ve aslına yabancılaşmış bir suikastçı, Altaïr'in soyundan gelmiştir.
 • Lucy Stillman, Abstergo Şirketi'nde çalışan gizli bir suikastçı. Daha sonra Desmond ile birlikte Abstergo'dan kaçmıştır. Serinin dördüncü oyunu olan Revelations'ta Dr. Warren Vidic ile gizli görüşmeler yaptığı öğrenilmiştir.
 • Clay Kaczmarek (Denek 16), Desmond'dan önce Animus'a bağlanmış ve Animus'ta uzun süre kaldığı için ölmüş olan denektir.
Abstergo Şirketi
 • Dr. Warren Vidic, rezil bir bilim insanı ve kötü üne sahip Sarmaşık Ligi profesörü.
 • Alan Rikkin, Abstergo'nun CEO'su.

Online Oyunların İtem, Gold ve Hesap Alım Satım Platformu | itempazar

Tüm Online oyun oyuncularının ihtiyaç duyduğu hızlı ve güvenli işlem yapabilecekleri portal olmaktan gurur duyuyoruz. Sizde hemen itempazar.com üyesi olun ve ilan oluşturun. Metin2, Knight Online, PUBG Mobile, Discord, Sosyal Medya, Mobil oyunlar ve benzeri 100'lerce kategoride satış yapın. Üstelik üye olmak ve ilan oluşturmak tamamen ücretsiz.

Oluşturduğumuz oyuncu pazarına 7/24 ilan ekleyebilir ve işlem yapabilirsiniz. Düşük komisyon oranlarımız, sektöre yıllarını vermiş uzman destek ekibimiz ve güvenli ödeme alt yapımız ile tüm işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirin.